Dlaczego należy ratować gatunki zagrożone? O ochronie środowiska i bioróżnorodności


Przykład bioróżnorodności w rolnictwie
Źródło:
Wikimedia Commons/Luc Viatour

Witam Wszystkich w nowym wpisie.
Dziś omówię temat, którego omówienie obiecałem w poprzednim wpisie. Za chwilkę zrozumiecie, dlaczego jestem tak bardzo za ochroną gatunków zagrożonych.
Usiądźcie wygodnie i czytajcie.

Bioróżnorodność – definicja

Tradycyjnie definicja pochodzi z Wiki. Możecie ją sprawdzić, zaglądając do linku źródłowego lub korzystając z najnowszego gadżetu na blogu.

Różnorodność biologiczna, bioróżnorodność (ang. biodiversity) – zróżnicowanie życia na wszelkich poziomach jego organizacji. Obejmuje zróżnicowanie genów, gatunków oraz ekosystemów.

Definicje i pomiary

Zgodnie z Konwencją o różnorodności biologicznej różnorodność biologiczna to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach lądowych, morskich i słodkowodnych oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią (zob. struktura ekosystemu). Dotyczy ona różnorodności w obrębie gatunku (różnorodność genetyczna), różnorodności pomiędzy gatunkami oraz różnorodności ekosystemów. Bioróżnorodność jest często stosowanym określeniem dla sumy gatunków lub ekosystemów analizowanych lub porównywanych obszarów.

Istnieje wiele definicji różnorodności biologicznej oraz sposobów jej określania i pomiaru. W celu porównywania różnorodności biologicznej rozmaitych środowisk lub różnorodności biologicznej zespołów organizmów zamieszkujących jakieś środowisko stosuje się rozmaite wskaźniki, do najczęściej stosowanych należą:
  • bogactwo gatunkowe (liczba znalezionych gatunków), liczba wszystkich gatunków eukariontów jest szacowana na 8,7 (±1,3) mln;
  • bogactwo rzadkich gatunków (liczba gatunków znalezionych w określonym, niewielkim odsetku próbek);
  • wskaźniki Shannona, Simpsona, Margaleff, Pielou i inne.❞

Tyle informacji w zupełności wystarczy. Teraz przejdźmy dalej.

Trochę filmów. Temat: Znaczenie bioróżnorodności dla biosfery Ziemi

Teraz coś dla melomanów. Mam nadzieję, że forma wizualna pomoże Wam lepiej zapamiętać informacje, które zamierzam tutaj przekazać.
Miłego oglądania.










A teraz kolejny cytat ze źródła zewnętrznego.

Przyczyny i skutki zmniejszenia bioróżnorodności

Temat nieprzyjemny, znowu, ale powinno się go tutaj omówić.

Utrata bioróżnorodności: znaczenie i przyczyny

(...) Główne przyczyny utraty różnorodności biologicznej
  • Zmiana sposobu użytkowania gruntów (np. wylesianie, intensywna gospodarka morokulturowa, urbanizacja).
  • Bezpośrednia eksploatacja, np. polowanie, przełowienie.
  • Zmiana klimatu.
  • Zanieczyszczenie środowiska.
  • Inwazyjne gatunki obce.❞

Zmiana klimatu a wpływ pyłu wulkanicznego

Niektóre osoby sądzą, że pył wulkaniczny jest o wiele bardziej pewną przyczyną zmian klimatycznych, niż działalność człowieka. Teraz to zweryfikujemy.
Miłego oglądania filmów edukacyjnych.













Podsumowanie

Wulkany owszem, mogą doprowadzić do zmian klimatu, które przyspieszą spadek bioróżnorodności, lecz w mniejszym stosunkowo stopniu, niż działalność człowieka. To jasno pokazuje, w jakim stopniu jesteśmy odpowiedzialni za poziom różnorodności biologicznej na Ziemi. Lekceważenie roli człowieka w tym procesie nie jest ani mądre, ani praktyczne, zaprzeczanie temu to zaprzeczanie faktom. Powiedzmy sobie wprost – pora przestać szukać wymówek i zacząć odpowiedzialnie wpływać na środowisko naturalne.
Apeluję zatem, także do bogatszych ludzi, by się dobrze zastanowili, czy nie lepiej na jakiś czas ograniczyć zużycie spalin i zacząć wspierać projekty związane z alternatywnymi źródłami energii, oczywiście w miarę możliwości. Chrońmy planetę! Chrońmy różne gatunki roślin i zwierząt! Chrońmy Naturę, aby ochronić siebie samych!



Źródła wykorzystane:
Linki:

YouTube.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Środowisko naturalne (przyrodnicze) i środowisko sztuczne. Definicje i różnice między nimi