O czym rzadko się mówi, czyli o obszarze zdegradowanym (środowisku zdegradowanym), jego cechach i przyczynach jego powstania
Obraz przedstawia zdegradowane środowisko w Boronowie
Źródło:
Nie jest to temat, który mi łatwo poruszać, a co do zdjęcia powyżej - ono najbardziej oddaje istotę omawianego tutaj problemu, choć nie jest ładne. Nie ma być ładne, ma pokazać, co nas może czekać, jeśli dalej będziemy niszczyć środowisko.
A teraz przejdę do definicji.
❠Obszar zdegradowany - obszar, na którym zidentyfikowano stan kryzysowy. Dotyka on obszarów miejskich oraz, w mniejszym stopniu, wiejskich.
Na obszarach zurbanizowanych w skali dzielnic, a także całych miast, dochodzi do kumulacji negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych, przestrzennych i środowiskowych. Związane jest to z utratą dotychczasowych funkcji pełnionych przez te obszary, procesami restrukturyzacyjnymi, degradacją fizyczną zabudowy lub zmianami w formie użytkowania terenu. Do obszarów narażonych na tego typu procesy degradacji społeczno-gospodarczej i przestrzennej zaliczyć można przede wszystkim stare dzielnice śródmiejskie, osiedla w zabudowie blokowej oraz obszary poprzemysłowe, powojskowe i pokolejowe zlokalizowane na obszarach zurbanizowanych.❞
Kilka przykładów obszarów zdegradowanych - fotografie
Teraz umieszczę tutaj kilka zdjęć, które zobrazują Wam problem tutaj omawiany.
Mam nadzieję, że te zdjęcia będą pouczające.
Wrocław, ul Kościuszki
Źródło obrazu:
Obszar zdegradowany na terenie Katowic
Źródło obrazu:
Jak widać, trochę tych obszarów zdegradowanych jest.
A będzie ich jeszcze więcej, dopóki kierunek rozwoju ekonomicznego i gospodarczego się nie zmieni.
A teraz pora na parę filmików.
Środowisko zdegradowane - filmy edukacyjne
A teraz pora na parę filmów, umieszczę je poniżej.
Przyczyny degradacji środowiska
Oto kilka z tych przyczyn.
- Postępująca urbanizacja.
- Niewiedza na temat pozytywnego wpływu drzewostanu (elementu biosfery Ziemi) na środowisko lub ignorowanie wiedzy na ten temat.
- Duże nagromadzenie zanieczyszczeń różnego pochodzenia, co obniża wartość terenu - jest to charakterystyczne szczególnie dla obszarów poprzemysłowych i powojskowych (1).
A to ostatnie to jedna z najmniej przyjemnych przyczyn, zwłaszcza dla mieszkańców tych obszarów. Ale da się to odwrócić, przynajmniej na razie, a przynajmniej zahamować proces degradacji.
Jak można to zrobić?
Moim zdaniem jest kilka punktów działania, które należy w tym celu wykonać.
- Konieczne jest sadzenie drzew w miarę możliwości i w granicach rozsądku (dlaczego jeszcze warto to robić napisałem tutaj).
- Konieczny jest recykling (dlaczego jeszcze jest ważny, opisałem tutaj).
- Należy ratować gatunki zagrożone - tak zwierząt, jak i roślin (opiszę później, z jakiego powodu).
- Należy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i spalin na tyle, na ile to możliwe, aby powietrze mogło się oczyścić.
- Na drzewach nie poprzestańmy - kwiaty również mogą się przydać.
I to by było na tyle. Pewnie są jeszcze inne sposoby cofnięcia i hamowania procesu degradacji środowiska, lecz na razie ich nie znam. Jeśli jesteście ich ciekawi, możecie poczytać o nich w innych źródłach, postaram się również napisać o nich w kolejnym artykule. I zachowajcie w sobie nadzieję, są jeszcze obszary na tej planecie czy w Polsce, które nie są obszarami zdegradowanymi. Razem możemy więcej!
Tym optymistycznym poniekąd akcentem kończę ten wpis. Mam nadzieję, że pomoże on jednocześnie naświetlić problem ludziom, którzy tego bloga czytają i że zainspiruje ich do działań na rzecz ochrony środowiska.
Miłego dnia, cieszcie się śniegiem na tyle, na ile możecie przy obecnych obostrzeniach.
Źródła wykorzystane:
YouTube
Przypisy:
Komentarze
Prześlij komentarz