Dlaczego recykling jest taki ważny?
Witam po swojej baaaaaaaaaaaaardzo długiej nieobecności. Nie będę się tłumaczyć, czemu do tej pory nic na tego bloga nie wstawiłem. Przyznam po prostu, że zapomniałem chwilowo o tym blogu. Pragnę jednak spróbować nadrobić swoje dni nieobecności tutaj, a zacznę od wyjaśnienia, za pomocą filmów i argumentów, czym jest recykling i dlaczego jest taki ważny. Zacznę jednak najpierw od definicji.
❠Recykling (recyklizacja, recyrkulacja, ang. recycling) - jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców oraz zmniejszenie ilości odpadów. Recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Materiały, które nadają się do ponownego wykorzystania, bywają opatrzone kodem recyklingu.
Założenia recyklingu
Zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania materiałów odpadowych, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia.
Recykling odbywa się w dwóch obszarach: produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Założenia recyklingu zakładają wymuszanie odpowiednich postaw producentów dóbr, sprzyjających produkcji materiałów jak najbardziej odzyskiwalnych oraz tworzenie odpowiednich zachowań u odbiorców tych dóbr.
Recykling jest systemem organizacji obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. W skład systemu wchodzą elementy:
- właściwa polityka ustawodawcza państwa sprzyjająca recyklingowi,
- rozwój technologii przetwarzania odpadów, przede wszystkim w celu wykorzystania jak największej ich części,
- projektowanie dóbr z możliwie najszerszym wykorzystaniem w nich materiałów podatnych na recykling,
- projektowanie dóbr możliwie jednorodnych materiałowo, co upraszcza ich późniejszy demontaż i segregację odpadów,
- projektowanie dóbr będących połączeniem różnych materiałów w taki sposób, aby ich późniejsze rozdzielenie na elementy zbudowane z jednorodnych materiałów było maksymalnie ułatwione,
- projektowanie dóbr w taki sposób, aby jak najwięcej ich części składowych nadawało się do powtórnego wykorzystania bez przetwarzania lub przy minimalnych nakładach na doprowadzenie do postaci jednowartościowej,
- system oznaczania zarówno opakowań produktów, jak i elementów składowych tych produktów, w celu ułatwienia, rozpoznawania i segregacji odpadów,
- edukacja proekologiczna społeczeństwa oraz promowanie i organizacja zachowań proekologicznych,
- logistyka sortowania, gromadzenia i odbioru zużytych dóbr oraz ich elementów składowych,
- przetwarzanie (uprzednio przygotowanych) odpadów i odzyskiwanie z nich surowców.❞
Jakby ta definicja nie wystarczyła, poniże zalinkuję parę artykulów związanych z ekologią.
RECYKLING. Definicja pojęcia - recykling | ekologia.pl
Recykling - co to jest i jak wpływa na środowisko?
A teraz parę filmów edukacyjnych:
Komentarze
Prześlij komentarz