O wilkach słów kilka, czyli czym się charakteryzują wilki. O wilku szarym

Źródła grafiki:

Witam Was, Czytelnicy nastawieni proekologicznie. Wybaczcie moją długą nieobecność, była ona spowodowana brakiem informacji, a raczej tym, że gdy chciałem podać informacje na tematy przyrodnicze, nie były one już potrzebne.
Teraz przyjrzymy się pewnemu gatunkowi wilka, wilkowi szaremu.

Definicja wikipedyczna:

Wilk szary, wilk (Canis lupus) -
 gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), zamieszkującego lasyrówninytereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Gatunek o skłonnościach terytorialnych. Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100-300 km², ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i terenu. Może występować współużytkowanie części terenu przez dwie konkurujące watahy. Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć ponad 600 kilometrów.

Stada wilków liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Watahy mają sciśle określoną hierarchię wewnętrzną. Wilki mają rozwinięty system komunikowania się przy pomocy mowy ciała, odgłosów praz substancji chemicznych - feromonów i własnych odchodów (znakowanie).


Źródło:
Wiki

Czytaj więcej:
Wilk szary - Wikipedia, wolna encyklopedia

A oto i kilka informacji na temat tego zwierzęcia ze strony Ekologia.pl:

"Wilk szary (Canis lupus)

 Wygląd

Długość głowy i tułowia tego gatunku waha się na ogół w granicach 100-140cm, 30-50cm, ciężar - 30-75 kg. Samce (basiory) są większe od samic (wader). Budowa ciała wilka przypomina znanego wszystkim owczarka niemieckiego, od którego ma jednak bardziej wydłużony tułów i węższą klatkę piersiową. Głowa charakteryzuje się dosyć szerokim czołem, krótkimi uszami i skośnie osadzonymi oczami. Kończyny są długie, ogon puszysty, noszony nisko. Ubarwienie wilka jest zmienne, a różnice nie występują jedynie pomiędzy poszczególnymi rasami, ale uwarunkowane są również wiekiem zwierzęcia, porą roku, obszarem, na którym żyje. Ogólnie sierść tego drapieżnika określa się jako buropłową z domieszką koloru brązowego i czaarnego na grzbiecie oraz białożółtego na spodzie ciała.

Występowanie

Wilk szary żyje w Eurazji oraz Ameryce Północnej. W Europie najliczniej występuje w Rumunii i Jugosławii, skrajnie nielicznie na Półwyspie Skandynawskim. W Polsce spotyka się go rzadko, najczęściej na wschodzie kraju. wilk leśny (C.l.lyacaon) niegdyś powszechnie występował w lasach Ameryki Północnej, obecnie można go spotkać jedynie na prawie bezludnych obszarach. Wilk arktyczny (C.l.arctos) zamieszkuje cały region arktyczny, wilk stepowy - centralną Azję".

Źródło:
WILK SZARY, rodzaj Canis | ekologia.pl

Czytaj dalej:
WILK SZARY, rodzaj Canis - tryb życia | ekologia.pl [klik]
WILK SZARY, rodzaj Canis - odżywianie | ekologia.pl [klik]
WILK SZARY, rodzaj Canis - rozmnażanie i rozwój | ekologia.pl [klik]
WILK SZARY, rodzaj Canis - charakterystyka | ekologia.pl (cały artykuł) [klik]

No, jeśli sobie poklikaliście, jedna rada, do której możecie się zastosować, jeśli spotkacie wilka: Gdy jest to samica i są przy niej młode, radzę się powoli wycofać, pod żadnym pozorem nie uciekajcie w popłochu, inaczej wadera (samica wilka) może puścić się za Wami w pogoń.

Na koniec news, który warto przeczytać, ale najlepiej znaleźć wiadomiści bardziej aktualne na tem temat. No, ale:
Wilk szary - historia, tryb życia i wygląd. Wilk szary w Polsce | ekologia.pl

Dla osób, które wolą oglądać filmy przyrodnicze bardziej, niż czytać o tym w internetach (choćby to było udostępniane ze stron popularnonaukowych), udostępniam jeden z filmów na temat tego zwierzęcia z YouTube'a.




I tym spokojnym i miłym akcentem kończę ten artykuł. Co do ataków wilków na ludzi - te ataki nigdy nie są niesprowokowane. Niewiedza na temat tych zwierząt nie daje nam bezpieczeństwa. Jeśli człowiek wie, jak się zachować w obecności wilka szarego, nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Środowisko naturalne (przyrodnicze) i środowisko sztuczne. Definicje i różnice między nimi

Dlaczego należy ratować gatunki zagrożone? O ochronie środowiska i bioróżnorodności